Letiště Palma de Mallorca (PMI)

Letiště Palma de Mallorca (Aeroport de Palma de Mallorca) je třetím nejvytíženějším letištěm Španělska - po Madridu a Barceloně. Má 2 ranveje o délce 3000 a 3700 m. Většina linek směřuje do Německa, Británie a pevninského Španělska. 

DOPRAVA DO CENTRA MĚSTA

Letiště je od města Palma vzdáleno 8 km a jako spoj lze využít autobus nebo taxi. 

Autobus vás z letiště odveze víceméně kamkoli po Palmě za €5. Je to zároveň nejdražší autobus v okolí, protože všechny ostatní linky jsou za €1,50. Autobusové linky fungují jako okruhy, což může být z ČR trochu nezvyk. Nejede tedy každý autobus ve dvou směrech, ale pouze "dokola". Zastávky autobusů jsou umístěny přímo před letištěm.

Taxi je výrazně dražší, do centra z letiště zaplatíte přibližně €25.

POHYB PO LETIŠTI

Letiště má pouze jeden terminál, který se dělí na 4 moduly a je poměrně velký. Ačkoli je letiště dobře značené, je potřeba mít, vzhledem k obrovskému počtu cestujících, velkou časovou rezervu. 

Při příletu vidíte všude cedule EXIT. Při odletu to může být složitější, nicméně u vchodu vidíte na tabuli s lety a označením, jaký modul máte hledat. Pro zjednodušení lze říct, že modul "A" slouží zejména pro domácí lety, zatímco B,C a D pro zahraniční. Naprostá většina letů v rámci Schengenského prostoru, tedy do ČR, Německa i Rakouska, je z modulu "C".

V OKOLÍ

https://www.tripadvisor.cz/Attractions-g187463-Activities-Palma_de_Mallorca_Majorca_Balearic_Islands.html

OTEVÍRACÍ DOBA

Letiště je otevřeno 24 hodin denně

UBYTOVÁNÍ V OKOLÍ

Pokud hledáte slušné ubytování v blízkosti letiště, pravděpodobně skončíte v Can Pastilla. Dojít na hotel se dá z letiště pěšky - počítejte s procházkou v délce okolo 4km. Alternativou je samozřejmě využití taxi, které stojí přibližně 16 €. 

TIP: Sami jsme nedávno vyzkoušeli tento hotel a byli jsme spokojeni: https://www.booking.com/hotel/es/gala.cs.html?aid=1598919&no_rooms=1&group_adults=2 

Booking.com

SLUŽBY NA LETIŠTI

Na letišti funguje bezplatná wifi. 

Na letišti je několik bankomatů, které provozuje firma Euronet. Za výběr si účtuje 5 € a pokud vybíráte z jiného, než eurového účtu, má velmi nevýhodný kurz. Doporučujeme si například v aplikaci Revolut nejdříve převést peníze na eura a až poté vybírat. 

CENA LETENEK

Letět na Mallorcu můžete zejména s Ryanairem (Laudamotion), ale linku tam v sezoně má třeba i SmartWings.

Drážďany - akční letenky od 200 Kč na osobu, běžná cena je do 1000 Kč. V hlavní sezoně se i z Drážďan létá až 4x denně.

Berlín - z Berlína se dá letět i v sezoně lehce pod 500 Kč, ale zase je potřeba připočíst delší cestu na letiště z ČR. 

Praha - z Prahy létá Ryanair také pomerně dost, ale s cenou se pod 2000 Kč dostanete málokdy.

Vídeň - z Vídně se na Mallorcu létá také, cenově budete v létě někde u 1500 Kč.

LETIŠTĚ V OKOLÍ

Barcelona

Menorca

Ibiza