Vzít si na cesty raději Revolut, Twisto nebo jinou kartu?

23.04.2023

V posledních letech se roztrhl pytel s platebními kartami, které mají různá zvýhodnění v zahraničí. Dnes se na několik z nich podíváme důkladněji. 

Konkrétně se dnes podíváme na dvě nejpoužívanější služby. Revolut a Twisto. V dalším díle, který vyjde během pár dní, najdete informace ještě ke službě Curve a TransferWise. Všechny mají appky pro Android i pro iOS, přes které můžete své finance ovládat, což je dnes už běžný standard. 

Revolut

O Revolutce už dneska slyšel asi každý. Jde o službu, která je propojená s platební kartou a umožňuje vést účty v mnoha měnách a to i včetně kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ether, Ripple).

Peníze se na Revolut dobíjejí nejsnáze přímo z platební karty vaší banky. Nahrajete si peníze v českých korunách a můžete si je směnit za jakoukoli měnu - resp. jakoukoli z více než 130 podporovaných měn. A to za mnohem lepší kurz, než vám dá vaše banka. Výhodou pak je, že na vašich cestách platíte v místní měně, stejně jako vybíráte z bankomatů. Nemusíte tak opět řešit nevýhodné kurzy a poplatky. U cest třeba na tři týdny může jít o úsporu i několik tisíc, pro které určitě najdete lepší využití. 

A ještě jedna poznámka k poplatkům - Revolut nabízí buď verzi zdarma nebo 2 placené balíčky (Premium a Metal). Placené balíčky mají vyšší limity na převod měn, výběry z bankomatů, vstupy do letištních salónků a podobně. Nicméně i u základního balíčku zdarma, můžete například převádět až 120 000 Kč měsíčně, což většině cestovatelů bude bohatě stačit. 

Drobnou nevýhodou základního balíčku je limit na výběry z bankomatů. Sice můžete vybírat po celém světě zdarma, ale pouze do limitu 4500 Kč měsíčně. Nad tento limit jsou výběry zpoplatněny jako 2% z vybírané částky. 

Investice v aplikaci

V aplikaci můžete také nově i investovat do akcií a zlata. V nejnižším balíčku máte 3 transakce s akciemi měsíčně zdarma, v plánu Premium 8 transakcí a v plánu Metal neomezené množství. 

Investice do zlata jsou aktuálně povolené jen v plánech Premium a Metal. 

Bezpečnost

Největší výhodou je bezpečnost. I při ztrátě karty zloděj zaplatí maximálně tolik, kolik na ní máte "nabito". Jednou možností tak je nemít na kartě příliš mnoho peněz. Druhou možností, jsou spořící účty v aplikaci, tzv. Vaults. Na ty si můžete peníze převést a na klasický "účet" si je převádět až před transakcí. V takovém případě vám na cestách nikdo z účtu nevybere nic. Veškeré převody probíhají v aplikaci, kam se bez vašeho otisku prstu nebo kódu nikdo nedostane 

Revolut umí i blokovat určité funkce - výběry z bankomatu, platbu pomocí magnetického proužku, bezkontaktní platby nebo online platby. Stejně tak jde využít funkci, která hlídá, zda vaše karta není právě použita například v Rusku, zatímco váš telefon je v doma v ČR. Všechny tyto funkce lze nastavit na jedno kliknutí v aplikaci. 

Další výhodou jsou bezesporu virtuální karty. Například pro platby na zahraničních eshopech využívám vždy virtuální kartu - Revolut mi vytvoří nové číslo karty, já zaplatím a kartu ihned smažu, aby nemohla být zneužita. Při další tvorbě virtuální karty je samozřejmě už jiné číslo. 

Samozřejmostí je i využití na GooglePay nebo ApplePay. 

Sami Revolut už několik let využíváme, takže pokud máte jakékoli dotazy, napište nám do komentářů nebo do sekce KONTAKT. Revolut toho umí mnohem víc a rádi vám s tím poradíme. 

Platební karta zdarma

Revolut bohužel zrušil vydávání platební karty zdarma. Za kartu, respektive za její doručení, zaplatíte jednorázově 99 Kč. I tak je to ale za mě dobrá alternativa ke klasickým bankám. 

Twisto

Twisto je úspěšný český FinTech startup, který se snaží dohnat konkurenci a docela se mu to daří. Dalo by se říct, že je podobný kreditkám, ačkoli funguje trochu jinak. 

Po registraci vám Twisto přidělí kredit, který bude v počátku jen pár tisíc. Pokud včas zaplatíte, může vám Twisto postupně kredit zvyšovat. Testuje tak vaši finanční situaci a gramotnost. 

Podobně jako Revolut, má i Twisto funkci Split - jednoduše zaplatíte třeba v restauraci za 3 osoby a v aplikaci necháte útratu rozdělit. Každému se tak strhne například třetina a je vyřešeno. 

Twisto vám vždy zdarma nabízí účet, který můžete využít zejména pro platby online u obchodníků. Pokud chcete i fyzickou kartu, bude vás stát 49 Kč měsíčně u balíčku Standard nebo 99 Kč u balíčku Premium. 

Twisto také nabízí možnost platit pomocí GooglePay a ApplePay. 

3% zpět z plateb v zahraničí

Zajímavým bonusem, kvůli kterému si Twisto cestovatelé pochvalují, je cashback ve výši 3% z vašich plateb v zahraničí. To platí pro balíček Premium, který sice stojí 99 Kč měsíčně, ale první tři měsíce máte na zkoušku zdarma. V balíčku Premium je také mimojiné třeba cestovní pojištění pro celou rodinu. 

V dalším díle se podíváme na služby Curve a TransferWise. Pokud chcete recenzi i na jinou službu, dejte nám vědět a podíváme se na to.