Italský Trieste: Koupačka nic moc, historie parádní

18.06.2018

Buongiorno dall'italia! Hlásíme se tentokrát z Itálie, kde jsme v přístavním městě Trieste (Terst)...

Dnes vám chceme ukázat trochu něco jiného, než čisté moře a krásné pláže. Nebudeme si nic nalhávat - tohle v Terstu nenajdete. Najdete tu ale spoustu míst, které za návštěvu stojí. Co je tedy Terst zač?

Koupání

Italové v těchto končinách mají zvláštní smysl pro koupání. Jejich pláže, na které jsou, zdá se, pyšní, jsou vlastně chodníky mezi frekventovanou silnicí a mořem s výhledem na přístav. No co, kousek masa a pivko ze stánku a přežít se dá cokoli.

Pokud chcete místní moře vyzkoušet, tak zajeďte na sever do části Barcola, kde je méně aut a trochu širší pruhy dlažby (čteme: pláže). Dalším místem je Muggia na jihu, která přímo hraničí se Slovinskem. Tady jsme byli i ubytovaní. Je to o něco klidnější "vesnička" se spoustou restaurací. Pokud se ale chcete naobědvat, máte dost často smůlu. Místní otevírají mnohdy až od 17h. Ale lasagne umí dokonalý.

Booking.com
Muggia (Porto San Rocco) - výhled z balkonu
Muggia (Porto San Rocco) - výhled z balkonu
Muggia - výhled z balkonu
Muggia - výhled z balkonu

Památky

Dobře, tak už víme, že se tady koupat nebudeme. Jak ty dny tady teda vyplníme? Naštěstí jde o město, které u Jaderského moře leží už pár tisíc let, takže určitě najdeme pár míst, která navštívit. 

Jako první stojí za zmínku největší náměstí na světe, přímo ústící do moře - Piazza Unita d'Italia. Jemu dominuje krásná budova radnice (Palazzo del Municipio).

Palazzo del Municipio
Palazzo del Municipio

Další zajímavostí je Canal Grande. Možná nevypadá tak dobře jako kanály v Benátkách, ale i tak nás zaujal. V jeho čele stojí krásný kostel Chiesa di Sant' Antonio Taumaturgo a hned vedle Tempio Serbo Ortodosso. 

Canal Grande
Canal Grande
Chiesa di Sant' Antonio Taumaturgo
Chiesa di Sant' Antonio Taumaturgo

Pokud se kolem "pláží" Barcola vydáte na sever, najdete zámek Castello di Miramare, který je tak trochu podobný naší Hluboké. Stojí tu od 19. století a nás zaujal především zámecký park, kde jsme si po celodenním courání odpočinuli. 

Cestou zpátky se zastavte u majáku Farro della Vittoria, který patří mezi nejvyšší na světě. Byl vystaven jako památka na 1. světovou válku a je volně přístupný zdarma. Nahoru vás vyveze výtah, dolů zkuste schody. 

Farro della Vittoria
Farro della Vittoria
Castello di Miramare
Castello di Miramare
Castello di Miramare
Castello di Miramare
Castello di Miramare
Castello di Miramare

Shrnutí

Na závěr? Pro milovníky techniky, lodí a přístavů je to jasná destinace. Pokud preferujete válečku na pláži, tak to pro vás nebude. Nás během návštěvy zastihlo i trochu mlhavé a deštivé počasí, takže jsme nakonec koupání ani nezkusili. 

Trieste je město, které jsme rádi viděli, ale na druhou stranu to nebude místo, kam se musíme za každou cenu vrátit. 

Máte dotazy k tomuto místu? Klikněte na tlačítko níže a poradíme.

DALŠÍ ČLÁNKY Z CEST