Slovinsko: Postojnska jama. Zn. bundu s sebou

25.06.2018

Pozdravljeni prijatelji iz Slovenije, tentokrát jdeme prozkoumat atrakci nazvanou Postojnska Jama. Hodně jsme o tom slyšeli a chceme vědět, jaké to ve skutečnosti je

Přijíždíme od dálnice. To, že je uzavřen sjezd přímo do města Postojna zvládáme v pohodě. Sice si dáme asi 40 km navíc, ale co se dá dělat. Ale kde je k sakru u areálu parkoviště? Á, jedno vidíme. Dojedeme k němu a zjistíme, že pouze pro karavany. Nakonec jsme našli velké parkoviště pro osobáky, ale něco jako značení Slovincům nic neříká...

Zaparkováno, děti venku z auta a jdeme hledat pokladny. Areál obrovský a jediný záchytný bod je šipka hned u parkoviště. To, že jsme pokladny našli, byla spíš velká náhoda.

Ale jsme uvnitř, společně s neskutečným počtem turistů, kde asi polovina je z Číny. Tolik turistů pohromadě jsme asi ještě neviděli. Ale dobrý, tohle mají zvládnuté a všude je dost místa, stánků, toalet.

Vláčky do více než 5 km dlouhého okruhu vyjíždí každých 30 minut. Takže napít, nakrmit děti a jdeme. Sedáme na vláček s výkladem v angličtině, ale je tu vlak a průvodce i pro Němce, Holanďany, Italy, Slovince a další.

Vlakem ujedeme 3,5 km a cestou míjíme stěny jen o centimetry. Kdo se vykloní, dostane skálou o hlavu. Bezpečnost nade vše, pásy tu nemají. Ačkoli cestou mrzneme, když venku bylo před 30°C a tady jen 10, tak sledujeme všechnu tu krásu okolo, kterou vytvořily místní říčky za mnoho a mnoho let.

Ještě lepší je to ale po zastavení a vystoupení. Je před námi okruh v délce přes 1,5 km, můžeme si kdykoli zastavit, nafotit jeskyně a pokračovat. Jsme velká skupina asi 60 lidí, ale nikdo moc neřeší, jestli je někdo pozadu. Průvodce vepředu vede, druhý vzadu jen jde s posledním, aby se v tom labyrintu neztratil.

Z výkladu jsme toho moc nepochytili - přeci jen hlídat 2 prcky, fotit, prohlížet a ještě poslouchat ve skupině lidí moc nejde. Pamatuju si asi jen to, že jediný most v jeskyni stavěli dost nedobrovolně zajatí sovětští vojáci. 

Na konci okruhu už na nás čeká náš vláček, který nás odváží zpět. Vystupujeme v místě, kde hučí řeka Pivka, která má na svědomí většinu této jeskyně. A pak jen teplotní skok z 10 na 35°C. 

Nějaká ta fakta:

Délka okruhu: 5,3 km

Cena: €27,90 pro dospělého, €22,30 pro studenty do 25 let, €16,70 děti 6-15 let, děti do 5 let včetně za symbolické €1

Lístky lze koupit předem na https://www.postojnska-jama.eu/en/ , ale i na místě.

Teplota v jeskyni: 8-10°C

Zážitek? Ano, rozhodně. 

Booking.com

Máte dotazy k tomuto místu? Stačí kliknout na tlačítko níže a poradíme

DALŠÍ ČLÁNKY Z CEST