Rakouské dálniční známky na rok 2024

06.02.2024

Rakouské dálniční známky lze, stejně jako v loňském roce, zakoupit jak klasické ve formě samolepky, tak i elektronické. Vše s platností 10 dní, 2 měsíce nebo 1 rok. Nově lze pořídit i známku jednodenní. Touto známkou musí být vybavena všechna motorová vozidla pohybující se po rakouských dálnicích a rychlostních silnicích. 

Jednodenní vás vyjde na 8,60€ (asi 212 Kč), desetidenní pak na 11,50€ (asi 283 Kč). Většina lidí cestujících například v létě na jih tak využije desetidenní, jako v předchozích letech. 

Kde koupit dálniční známku?

Samolepící lze koupit na většině čerpacích stanic po celém Rakousku. Navíc také na mnoha pohraničních českých čerpacích stanicích.

Elektronickou lze zakoupit například na webu rakouské mýtné správy https://shop.asfinag.at/cs/ . Při nákupu je potřeba dávat pozor na vyplnění typu osoby. Pro fyzické osoby nepodnikající platí, že lze dálniční známku koupit a využít až po 18 dnech a to kvůli možnosti vrácení zboží! Pokud ale zadáte, že známku kupujete jako podnikatel, vyplňujete prakticky stejný formulář a cena se také nemění. Známku ale můžete využít okamžitě! Systém nevyžaduje zadávání IČ ani jiného identifikátoru podnikatele. Velkou výhodou je, že systém funguje i v češtině. 

Tunely

Na šesti místech v Rakousku se navíc vybírá dodatečné mýto. Může jít například o tunel Bosruck s cenou 6,50 € nebo Gleinalm s cenou 10,50 €. Konkrétní úseky naleznete zde: https://www.asfinag.at/en/toll/section-toll/ 

Další články