Porovnání cestovního pojištění. Kolik stojí a které si vybrat?

21.12.2019

Pojišťoven, které nabízejí cestovní pojištění je mnoho. Jak se v něm ale vyznat? Přinášíme jednoduché porovnání těch nejčastěji využívaných, abyste si mohli snáze vybrat. Dnes se tedy podíváme na pojištění od Allianz, AXA a ČSOB pojišťovny. V dalším díle se podíváme na pojištění od Directu, České pojišťovny a Komerční pojišťovny. 

Cestovní pojištění je poměrně jednoduchý produkt, který lze snadno sjednat přes internet. Stačí vám k tomu telefon a pár údajů o vás. V čem se u jednotlivých pojišťoven liší?

Kromě ceny, která hraje hlavní roli u výběru pojištění velmi často, jsou to zejména limity, do kterých pojišťovna plní (vyplácí peníze). Zatímco například u ČSOB Pojišťovny je maximální limit plnění léčebných výloh 15 milionů korun, u Allianz není limit ve variantách Optimal a Exkluziv nijak omezen. Je potřeba říct, že abyste potřebovali plnění přes 15 milionů, museli byste mít opravdu smůlu, na druhou stranu není varianta Optimal od Allianz nijak zvlášť dražší. 

Druhou hlavní složkou pojištění je Odpovědnost za škodu na majetku a zdraví. To slouží zejména v případech, kdy v zahraničí vy, nebo například vaše děti, něco zničí. Škoda na zdraví nejčastěji vzniká při srážce na sjezdovkách při lyžování. 

AXA nabízí pojištění odpovědnosti ve variantě Komfort (limit 1 milion Kč) a ve variantě Excelent (25 milionů na zdraví, 10 milionů na škody na majetku). Obojí se spoluúčastí 5 000 Kč. Můj názor je takový, že 1 milion je naprosto nedostačující a rozhodně bych volil vyšší limity. 

Obdobně to má i ČSOB pojišťovna - v nejnižším balíčku odpovědnost úplně chybí. Ve středním je na 4 miliony (zdraví) a 2 miliony (majetek). Až u nejvyššího balíčku nabízí 6, resp. 3 miliony korun

Allianz nabízí už v základním balíčku limity 5/2,5 milionu, v nejvyšším 15/7,5 milionu


Třetí důležitou součástí "cestovek" jsou asistenční služby, které ale nabízejí snad všechny pojišťovny automaticky ke svým pojištěním v podobné kvalitě. Asistenční služby vám pomohou najít nejbližšího lékaře nebo třeba zorganizují váš převoz jinam. 

Dále nabízejí pojišťovny různé drobnosti, jako je úrazové pojištění, pojištění ztráty zavazadel a další. To se může hodit například, pokud vám nedorazí do cílové destinace zavazadlo a vy tak nemáte ani moc věcí na sebe. Na druhou stranu jde o malá rizika, v porovnání se situací, kdy byste mohli způsobit někomu škodu za miliony a hradit ji ze svého. 

Kam jedu?

Dejte si pozor, kam jedete. Allianz například do balíčku Evropa přidává i Maroko, Alžírsko a Egypt. Rusko ale uznává jen v evropské části. 

AXA vám k Evropě přidá dokonce Izrael, Maroko, Turecko, Tunisko, Gruzii, Kanárské ostrovy, Egypt a celé Rusko (včetně asijské části). 

ČSOB má v Evropě navíc Egypt, Maroko, Tunisko a Turecko. Stejně jako u Allianz plní v Rusku jen na evropské části. 

Pokud jedete do zemí, které ve výčtu nejsou, budete si muset zvolit balíček "Svět", který ale stojí víc peněz. Proto pro vás může seznam výše hrát podstatnou roli. 

ONLINE SJEDNÁNÍ JEDNOTLIVÝCH POJIŠTĚNÍ ZDE:

Cestovko od Allianz

Cestovko od AXA

Cestovko od ČSOB

PŘEHLED BALÍČKŮ JEDNOTLIVÝCH POJIŠŤOVEN

(kalkulováno na 8 denní cestu po Evropě pro jednu osobu)

DALŠÍ ČLÁNKY