Poreč: Historie města a hlavně koupání s krásnou přírodou

02.07.2018

Ahoj všem z Chorvatska. Tentokrát se ozýváme z tak trochu tradiční lokality - Poreče.

Neděle ráno, Nikče se chce k moři. Neděle 12:30, jsme v Poreči v Chorvatsku. Proč zrovna tam?

Od známých jsme slyšeli, že je tu krásná příroda a mě zaujala i historie tohoto 2000 let starého města. Až budou děti s Nikčou spát, půjdu se projít. 

Tentokrát, na rozdíl od Itálie nebo Slovinska nás cestou nic nepotkalo a tak jsme v pohodě u vody ještě předtím, než vybalíme věci z auta. Děti nadšený, my taky. Na dlouhý pláži kousek od vesnice, kde budeme bydlet, je jen pár jednotlivců, jinak máme téměř vše pro sebe. 

Ubytovaní budeme v apartmánu kousek od města ve vesničce Mali Maj, který vlastní a obsluhuje paní, která sotva chodí a mluví divnou řečí. Tipujeme to na makedonštinu, ale za celou dobu jsme jistotu nezískali. Ale co, nějak se domluvíme. Co je ale větší perlička? Máme v obýváku starej kazeťák. Něco, co někteří nikdy neviděli. K tomu starou televizi, starou koupelnu a celkově takový retro vybavení. Nám to ale nevadilo, stejně jsme většinu času trávili venku. 

Booking.com

Něco k místu? Koupačka parádní hlavně pro děti. Moře tu jde do hloubky neskutečně pomalu, takže děti neustále vidíme. Akorát na plavání to moc není. Ještě 30 metrů od břehu se kopu do palce o útes.

Pláže jsou tu ale krásné a čisté. Oblázkové. Trochu mě ale mrzí, že tu nikde nepůjčují kajak, protože bych se jel projet. Ale co, jdeme vyzkoušet, jaký tu umějí koktejly. 

Booking.com

Ha, konečně jeden den po obědě děti i Nikča spí a já tak balím věci a jdu na průzkum města. Poreč tu stojí už 2000 let a určitě tu budou pěkný starý stavby. To se nakonec nepotvrdilo tolik, jako například v Pule, ale i tak jsem strávil v Poreči fajn odpoledne. Za zmínku stojí určitě Euphrasiova bazilika, která je i na seznamu UNESCO. Jinak to byla spíš procházka úzkými uličkami bez určitého cíle. Koukněte na fotky. 

Poznámka: rádi ochutnáváme místní jídla a já i místní vína. Během svého výletu za historií města jsem objevil obchod plný istrijských vín. Takže se vracím těžší o 3 lahvinky. 

Večeři potom zkoušíme v místní vyhlášené restauraci Val, která je přímo u moře a máme tak i pěkný okolí. Za nás určitě 5 hvězdiček za hovězí stejčky. 

Booking.com