Palma de Mallorca - historie, pláže a hromada Němců

16.08.2019

Chtěli byste navštívit Palmu na Mallorce? Koukněte na našich pár tipů, fotek a video, které vám cestu usnadní a snad i zpříjemní...

Cesta z letiště a doprava

Taxi

Využít můžete taxi, kterých je u letiště spousta. Cenově se při cestě po Palmě vejdete přibližně do €25, takže pokud vás cestuje víc najednou, není to tak špatný.

Autobus

Autobus vás z letiště odveze víceméně kamkoli po Palmě za €5. Je to zároveň nejdražší autobus v okolí, protože všechny ostatní linky jsou za €1,50. Autobusové linky fungují jako okruhy, což může být z ČR trochu nezvyk. Nejede tedy každý autobus ve dvou směrech, ale pouze "dokola".

Ve vyhledávání autobusových spojů mi nejvíc seděly obyčejné GoogleMaps. Zadáte cíl, svou polohu (najde vás automaticky) a vyberete cestování městskou dopravou. A navede vás to k nejbližší zastávce, ukáže jakým autobusem máte jet a v kolik vám to jede. Toto se může hodit zejména hned po přistání, kdy u poměrně velkého letiště budete hledat nástupní stanice autobusů. GoogleMaps vás dovedou na to správné místo.

Před cestou jsem na webu trochu hledal a našel odkaz na něco, jako je náš idos, ale na místě mi to neustále vypadávalo, tak nevím. Nicméně odkaz je https://www.tib.org/web/ctm/. Třeba budete mít víc štěstí.

Pokud budete během své návštěvy autobusem cestovat, tak využijte právě těch okruhů za €1,50. Platí se vždy hotově řidiči autobusu a nevracejí víc, než €10. Teda neměli by, ale já jsem za sebe samotného platit "dvacetieurovkou" a šlo to. Jen jsem si musel počkat 2 zastávky, než řidič nashromáždí dost drobáků. Je to o lidech, jestli chtějí nebo ne. 

Půjčovny aut

Na Mallorce funguje spousta levných půjčoven aut. Obyčejné menší auto, typu Opel Corsa nebo něco podobného, seženete třeba za 300-400 Kč na den. Záležet bude na ročním období.

Má to ale jedno velké ale...

Tím ale je, že v Palmě snad nepotkáte auto, které by nebylo nabourané nebo odřené. Pokud tedy budete cestovat pouze po Palmě, raději bych si auto nepůjčoval. I pokud bude auto pojištěné, budete tam mít nějakou spoluúčast, kterou zaplatit musíte. Na druhou stranu, pokud budete cestovat za město, kde je klidnější provoz, je půjčení auta určitě nejlepší a nejsvobodnější možností.

Na nabídku aut koukněte třeba sem: AUTOPŮJČOVNY

Koupání

Palma má pláže, které jsou dlouhé 20km, v podstatě v kuse. Vlastně tedy jedna dlouhá pláž. Jedná se o písčitou pláž s velmi pozvolným vstupem do moře. Pro děti ideální, ale pokud si chcete zaplavat a "nešplapat" u toho na zem, tak vám asi 150m od břehu většinou nebude stačit. Podél pláže jsou každých 500m menší bary s dostatkem pití a rychlým občerstvením (saláty, hamburgery atd.). Podél pláže je také spousta restaurací různých kvalit. Za nás můžeme doporučit Restaurant B2 Café. Pokud se vám zadaří jako nám, tak narazíte úplnou náhodou i na českou obsluhu.

Na pláži si můžete půjčit lehátka a využít slunečníky. Za každé lehátko i slunečník se platí €6 na den. Za mě zbytečně moc ve chvíli, kdy mnohé hotely půjčují slunečníky zdarma, které si na pláž můžete donést. 

Letenky

Letět na Mallorcu můžete zejména s Ryanairem (Laudamotion), ale linku tam v sezoně má třeba i SmartWings. 

Drážďany - z Drážďan jsme letěli my, protože je to naše nejbližší letiště. Navíc jsme vychytali letenky za necelých 700 Kč na osobu, což je docela fajn cena. V hlavní sezoně se i z Drážďan létá až 4x denně.

Berlín - z Berlína se dá letět i v sezoně lehce pod 500 Kč, ale zase je potřeba připočíst delší cestu na letiště z ČR. V našem případě nám to smysl nedávalo. Z Berlína se na Mallorcu dostanete i 5x denně, takže je z čeho vybírat.

Praha - z Prahy létá Ryanair také pomerně dost, ale s cenou se pod 2000 Kč dostanete málokdy.

Vídeň - z Vídně se na Mallorcu létá také, cenově budete v létě někde u 1500 Kč.

Orientace na letišti

Letiště na Mallorce je třetím nejrušnějším ve Španělsku (po Barceloně a Madridu) a jedním z nejrušnějších v Evropě. Letiště má pouze 1 terminál, který se člení na 4 moduly.

Letiště je poměrně dobře značené - při příletu vidíte všude cedule EXIT. Při odletu to může být složitější, nicméně u vchodu vidíte na tabuli s lety a označením, jaký modul máte hledat. Pro zjednodušení lze říct, že modul "A" slouží zejména pro domácí lety, zatímco B,C a D pro zahraniční. Naprostá většina letů v rámci Schengenského prostoru, tedy do ČR, Německa i Rakouska, je z modulu "C".

Vzhledem k velikosti a rušnosti letiště, přijeďte na letiště raději 2 hodiny předem. Výjimkou mohou být ranní hodiny. My jsme letěli z Palmy úplně prvním letem toho dne a na samotný přesun po letišti a bezpečnostní kontrolu jsme potřebovali přibližně 20 minut. Letiště ale bylo úplně prázdné a v pozdějších hodinách už bych to určitě nedoporučoval. 

Ubytování

Ubytování v sezoně je poměrně drahá záležitost. Ale pokud člověk trochu hledá, dá se najít i dobré za slušnou cenu. My jsme v Palmě byli na konci letošního června a ačkoli jsme ubytování zajišťovali až čtyři dny před cestou, sehnali jsme dvoulůžák se snídaněmi za 3081 Kč, který byl asi 200m od pláže.

Pro ubytování určitě koukněte na:

Booking

Airbnb (997 Kč kredit zdarma)

Dojem

Palma je pěkné historické město, které ale trpí všudepřítomnými odpadky. Příval turistů je v létě tak velký, že se zkrátka nestíhá uklízet. 

Trochu mu škodí také obrovské množství německý turistů, kteří sem často jezdí jen za alkoholem. Ale co, každý má k cestování jiný důvod a asi je to tak v pořádku. 

S odstupem času už vím, že se na Mallorcu ještě vrátíme. Jen to asi už nebude do Palmy, ale spíš pojedeme prozkoumávat okolí - zátoky, útesy a klidnější pláže. 

Máte další dotazy k Mallorce? Stačí kliknout na tlačítko níže a zeptat se. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z CEST