Jaká místa v letadle si vybrat a kterým se vyhnout?

02.07.2019

Chystáte se letět a nechcete nechat místa v letadle náhodě? Máte radši výhled z okénka nebo raději uličku? Přinášíme pár jednoduchých tipů, které vám při rozhodování pomohou. 

Některé společnosti, jako například Turkish Airlines, Qatar Airways, Virgin Atlantic, EVA Air nebo třeba United mají výběr sedadel zdarma.

Jiné, jako například ty níže uvedené, si nechají za sedadlo zaplatit, pokud to nenecháte na jejich "náhodném" rozmístění. 

3 společnosti (Ryanair, Volotea a WizzAir) vás dokonce záměrně rozsadí, pokud si nezaplatíte místa vedle sebe. Je to součást jejich taktiky, kdy cestující nutí si za místa připlatit. 

Jak tedy zvolit sedadla tak, aby se vám investice vyplatila?

  • Pokud budete sedět v zadní části letadla, očekávejte více hluku od motorů. Na druhou stranu je zde nejvyšší šance, že budete mít celou řadu jen pro sebe.
  • TRIK: Pokud letíte v páru, můžete si zarezervovat sedadlo u okénka a do uličky. Máte tak slušnou šanci, že si mezi vás nikdo nebude chtít sednout a opět tak máte celou řadu pro sebe. Pokud by si tam přeci jen někdo místo zarezervoval, domluvíte se s ním, že mu necháte okénko nebo uličku. Nikdo nechce jen tak bezdůvodně sedět mezi 2 lidmi. 
  • Nejvíce místa na nohy bývá zpravidla uprostřed letadla, u křídel. Je to kvůli většímu prostoru pro únikové východy. 
  • Uprostřed je také letadlo nejstabilnější a případné turbulence jsou zde cítit nejméně. 
  • Pokud budete sedět vepředu, budete vystupovat mezi prvními. Obzvlášť u větších letadel na dálkových letech to může být úspora času i hodně přes 15 minut. Jako první budete také na případné pasové kontrole po vystoupení. 
  • Statisticky je nejbezpečnější střední a zadní část letadla. Případnou nehodu zde přežije 69% cestujících, zatímco vpředu 49%.

JAKÁ MÍSTA TEDY (NE)VYBRAT?

  • U Ryanairu (Boeing 737) se vyhněte řadě 11 u okénka, protože tato řada okénko nemá.
  • V řadě 14 je málo místa a nedají se sklopit sedačky. 
  • V řadě 32 nemůžete sklopit sedadla a navíc jsou hned za vámi toalety a tudíž bude okolo více rušno. K tomu hluk z motorů a máme adepta na nejhorší místa v ledadle. 

Určitě koukněte na https://www.seatguru.com/ , kde najdete plánky snad všech letadel. Některé společnosti mají totiž totožná letadla jinak osazená sedadly, než jiné. 

Jaká jsou vaše oblíbená místa? Napište nám do komentářů.