Jak bude vypadat cestování v létě 2020?

27.04.2020

Kam budeme moci v létě cestovat? Za jakých podmínek a jaký to může mít vliv na ceny? Pojďme se podívat na to, jak je to nyní a jak by to mohlo vypadat v létě.

Situace se velmi rychle mění. Tento článek budeme poměrně často aktualizovat podle aktuální situace a informací z jednotlivých zemí. Poslední aktualizace proběhla 30.5.2020

V tuto chvíli můžeme teoreticky cestovat, pokud je to nutné - do práce, za rodinou atd. Při každém návratu do ČR však musíme absolvovat povinnou čtrnáctidenní karanténu. Navíc z ČR prakticky neodlétají letadla. Harmonogram obnovení letů sledujte ZDE.  Jak to tedy bude v létě?

Rakousko

Rakousko 17. května otevřelo své hranice. Plošné kontroly již neprobíhají. Od 26. května budou probíhat už jen namátkové kontroly při příjezdu do ČR. Od poloviny června nejspíš již nebude povinný ani negativní koronavirový test. 

Německo

Stejně jako u Rakouska budou probíhat již jen namátkové kontroly. Nicméně stále platí buď negativní test nebo karanténa při návratu. To by se mělo změnit 15.června. 

Chorvatsko

Chorvatsko je již plně otevřeno turistům. Jedinou podmínkou je předem zarezervované ubytování. V opačném případě by musela následovat čtrnáctidenní karanténa. Logiku v tom nehledejte. 

Od 15. června nebude nejspíš potřeba test ani při návratu. 

Řecko

Řecko chystá podobné podmínky pro turisty jako Chorvatsko. Hranice otevírá 15. června, mezinárodní lety budou povoleny od 1. července. Česká republika nebude nejspíš vyžadovat negativní test při návratu. 

Slovinsko

Slovinsko již otevřelo své hranice a pokud nebudou mít přijíždějící příznaky nemoci, nemusí mít ani negativní test, ani nemusí absolvovat karanténu. Výjimkou jsou cestující, kteří přiletí ze země mimo EU. Od 15. června nebude nejspíš potřeba test ani při návratu. 

Bulharsko

Také do Bulharska budeme moci s největší pravděpodobností cestovat. Bulharsko má i nyní jedny z nejmírnějších opatření a dá se očekávat, že budou dále uvolňovány. Navíc od 15. června nebude potřeba negativní test při návratu. 

Slovensko

Slovenská vláda se chystá naplno otevřít hranice nejpozději na začátku července. Zejména pro české turisty by to snad neměl být problém. 
Od středy 27.5. mohou Češi na Slovensko a Slováci do České republiky pouze s jediným omezením a to maximální dobou návštěvy 48 hodin. Při splnění této podmínky nemusí být negativní test a následovat nebude ani povinná karanténa. Před odjezdem na Slovensko je vhodné vytisknout a předvyplnit tento dokument.  


Maďarsko

Stejně jako u Slovenska, budou od půlnoci z úterý na středu (26.5./27.5.) otevřeny hranice a při návratu do 48 hodin nebude vyžadován negativní test ani karanténa. 

Od 15. června by neměl být povinný test ani při delší návštěvě. 

Polsko

V tuto chvíli smějí hranice Polska překračovat pouze občané Polska, cizinci s trvalým pobytem, jejich rodinní příslušníci a diplomaté. 
Polsko jako jedna z mála zemí nezakázala svým občanům opustit Polsko, ale tuto možnost zároveň nedoporučuje. 

Nizozemsko
Do Nizozemska lze nyní již cestovat 

Francie

Od 11.5. není pro občany EU při vstupu z EU povinná čtrnáctidenní karanténa. Pro přílety ze států mimo EU prozatím ano. 

Island

Island se turistům má otevřít nejpozději 15.6. Vstup bude podmíněn buď čtrnáctidenní karanténou nebo negativním testem, který půjde udělat při vstupu do země, ale stačit by měl i negativní test z jiné země, pokud nebude starší, než 4 dny. 

Gruzie

Gruzie je další zemí, která oznámila otevření hranic nejpozději 1.7.

Itálie

3. června Itálie otevře své hranice bez omezení všem, kteří přicestují ze Schengenského prostoru. Autonomní provincie Bolzano (Dolomity) již své hranice otevřela. Výjimkou je Sardinie, která bude otevřena 25. června. 

Kypr

Na Kypr můžeme létat od 9. června, kdy se otevřou letiště Larnaca a Paphos. Nicméně povinností pro občany ČR i Slovenska je předložit negativní test, maximálně 3 dny starý. 

Albánie

Albánie plánuje otevřít hranice ještě v květnu. Nakažených je minimum.

Černá hora

Černá hora otevře své hranice od začátku června pro turisty ze zemí, které evidují maximálně 25 nakažených na 100 000 obyvatel. Česká republika je v tuto chvíli přesně na hraně, nicméně do začátku června by to mělo být již méně. 


Španělsko

Španělsko plánuje od 1. července povolit vstup cizincům i bez povinné karantény


Thajsko

Thajsko aktuálně nepovoluje mezinárodní lety a to až do 30.6.

Kolumbie

V Kolumbii platí zákaz mezinárodních letů až do konce srpna

Hranice Německo/Rakousko a Rakousko/Švýcarsko

Hranice mezi Německem a Rakouskem by se měly plně otevřít 15.6.
Hranice mezi Rakouskem a Švýcarskem by měly být otevřeny zcela bez kontrol během června.