FOTOPRŮVODCE: Dolomity, jezera, hory, příroda

25.12.2019

Dolomity, to jsou hory, jezera a krásná příroda. Z poslední cesty máme dost fotek, takže přinášíme tohoto fotoprůvodce. Fotky jsme nijak zvlášť neupravovali ani jsme nevyhledávali nejlepší časy (východ a západ slunce), abyste viděli, jak to tam ve skutečnosti vypadá a sami se rozhodli, jestli místo stojí za návštěvu. 

Jezera

Dolomity jsou krajem jezer. Některá jsou profláknutá a plná turistů, jiná trochu stranou od parkovišť a téměř bez lidí. Za návštěvu stojí tak jako tak a v tomto článku vám ukážeme ty nejzajímavější nebo nejvíce navštěvované. Všechny se dají poměrně snadno obejít dokola. 

Lago di Braies

Krásné jezero, které jsme si zkusili hned první den. U jezera je hotel a parkoviště, ale silnice k němu je od 10 do 15 hodin uzavřená, zřejmě kvůli velkému přívalu turistů. Nicméně v obci Braies je parkoviště (€5 za den) a od něj se dá jít pěknou lesní cestou až k jezeru. Cesta má přibližně 6 km, což je zejména směrem nahoru se 2 dětmi trochu náročné. Další přibližně 4 km přičtěte za okruh kolem jezera, který je místy velmi náročný, protože se musí stoupat po schodech do skal a zase zpět. Poledních 6 km, dolů zpět k autu, už zase jde. 

Lago di Dobbiaco (Toblachersee) 

Na břehu jezera se nachází kemp a restaurace. Jako u většiny italských jezer je možné si zapůjčit loďky a šlapadla a projet se po jezeře. Okolo jera pak vede naučná stezka, na které se dozvíte vše o okolí, rostlinách i zvěři. 

U jezera je placené parkoviště, které stojí €2 na hodinu. Za hodinku lze jezero obejít v pohodě, ale pokud si ho chcete opravdu užít, zaplaťte si raději ještě hodinu navíc. 

Lago di Landro

Krásné jezero s úžasným výhledem na hory. Pokud ho chcete obejít, připravte se na úzké cesty v křoví, které ale jezeru dávají určitě plusové body. Cestou budete muset jít po písečných plážích a tu a tam přeskakovat menší potoky. 

Parkování je zdarma a hned u jezera, ale zde to vůbec není na škodu, protože turistů je tu relativně málo a parkoviště většinu cesty vůbec nevidíte. 

Lago di Misurina

Tohle jsme trochu nepochopili. Navštívili jsme více jezer ale u toho nejméně zajímavého bylo nejvíc lidí. Voda nebyla čistá, výhled na hory nic moc. Tohle bychom klidně mohli vynechat a nic by se nestalo. Jedinou výhodou může být asi parkování hned u jezera, ale to je z našeho pohledu spíš nevýhoda, protože to hodně kazí vzhled jezera jako takového. 

Lago Limedes

Nejmenší a asi nejhezčí jezírko, které jsme na naší cestě potkali. A také s nejmenším počtem turistů. U jezera byli pouze 2 lidé, kteří zrovna při našem příchodu odcházeli. Bude to způsobené tím, že je jezero hodně malé a navíc se k němu musí jít do kopce od parkoviště přibližně kilometr a půl. Ale stojí to za to. 

Od jezera můžete jít i dále do hor, my jsme například zkusili místní horu Croda Negra, s výškou 2518 m. S každým metrem navíc uvidíte, jak mizí krásná zelená louka a přibývají kameny a skály.

Lago Antorno

Malé jezírko kousek od Lago di Misurina, které obejdete za 10 minut rychlejší chůzí. Nic moc zajímavé, ale je tam na rozdíl od Misuriny klid. Turistů bylo minimálně, i když to možná bylo způsobeno velkou zimou, která tam při naší návštěvě byla. 

Turistika

V Dolomitech vedou stovky, velmi dobře značených, turistických tras. Navíc nám pomáhala appka Mapy.cz, která najde i neznačené trasy, jako například stoupání sjezdovkou, kde se v zimě prohánějí lyžaři. 

Trasy jsou značené podobně jako u nás, jen s tím rozdílem, že všechny cesty jsou "červené" a očíslované. 

Rozcestník
Rozcestník

Mezi jezery Dobbiaco a Landro se nachází hřbitov padlých během první světové války. Lidé jsou tu položeni v řadách podle data úmrtí. Často narazíte na celé řady zemřelých během jediného dne. Trochu z toho mrazí, ale určitě to stojí za návštěvu. Pokud pojedete mezi jezery autem, nemůžete to minout - přibližně v polovině cesty je značené parkoviště hned u hřbitova. 

Ubytování

Ubytovat se lze v Dolomitech jak ve skromnějších apartmánech, tak i v mnoha luxusních hotelech. Naším tipem je ubytovat se v Rakousku poblíž italských hranic, jelikož tam vyjde ubytování mnohem levněji. V našem termínu, tedy v červenci, šlo o úsporu přibližně 40% jen na ubytování. My jsme vybírali na Bookingu, ale i na Airbnb je dost možností. 

Booking.com

Shrnutí, dojmy

Dolomity jsou krásné. Nekonečné cesty v přírodě, kde si člověk odpočine od ruchu města. Cesty je možné absolvovat i s dětmi, pokud jsou alespoň trochu zvyklé chodit pár kilometrů denně. 

Určitě se do Dolomit vrátíme, ale asi bez dětí, abychom mohli zkusit i některé z desítek místních ferrat. O těch tedy v některém dalším pokračování. 

Máte otázky k cestě do italských Dolomit? Klikněte na tlačítko níže a napište nám. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z CEST