Co si mohu vzít do letadla?

12.03.2024

Přemýšlíte, co si můžete vzít do letadla? Jaké komplikace vás mohou během bezpečnostní kontroly potkat? Přinášíme vám jednoduchý přehled věcí, u kterých lidé nejčastěji váhají. 

Do letadla nepatří nikdy

Do letadla obecně nepatří hořlavé, výbušné, jedovaté a podobné látky. Určitě si s sebou tedy neberte plynové kartuše, autobaterie, "silný" alkohol, který už lze považovat za hořlavinu atd. 

Většinou projde, ale dejte si pozor

Zapalovače

V příručním zavazadle můžete přepravovat jeden zapalovač. Během letu jej nesmíte ze zavazadla vytahovat. Navíc zapomeňte na benzinové zapalovače a tzv. turbo zapalovače. S takovými vás do letadla nepustí. 

Powerbanky

Powerbanky se řadí mezi baterie a jako takové nesmí být v odbaveném zavazadle. V příručním však ano za splnění podmínek daných konkrétní aerolinkou. Většinou je v pravidlech maximální kapacita, nicméně se nám nikdy nestalo, že by nám powerbanka neprošla. Ale znáte to...

(Ne)dávejte do příručního zavazadla

Tekutiny

Na tekutiny před bezpečností kontrolou zapomeňte. Kontrolou vám projdou jen lahvičky o objemu max 100 ml. Skutečně o objemu, ne o obsahu uvnitř. Nezkoušejte tedy pronést šampon s tím, že už je v něm jen polovina. Úkolem bezpečnostní kontroly není zjišťovat, kolik tekutiny lahev obsahuje a dohadovat se s vámi, jestli je to polovina nebo třetina. Tyto lahvičky mějte v plastovém sáčku o objemu max. 1 litr. 

Mezi tekutiny se počítají i různé gely, masti, pomazánky, jogurty a podobně. Jedinou výjimkou jsou potraviny pro děti, u nichž můžete být při kontrole vyzváni, abyste je ochutnali. 

Potraviny

Tím se dostáváme k potravinám. Obecně lze říct, že netekuté potraviny vám do letadla projdou. 

Trekové hůlky

Problém trekových holí je v jejich špičatém zakončení. Pokud si s sebou hole berete, zkuste najít takové, které se budou špičce co nejméně podobat. 

Selfie-tyče

Dle pravidel do příručního zavazadla nepatří, pokud mají kovovou konstrukci. Nicméně zkušenosti ukazují, že spíš projdou. Zda to risknete je na vás. Osobně bych si s sebou tedy nebral nejdražší model pro případ, že bych ho musel na letišti nechat. 

Stan

Stan jako takový nevadí. Horší je to s kolíky a tyčemi. Kovové kolíky ani nezkoušejte - neprojdou nikdy. Zkuste místo nich plastové. Co se týká tyčí, tak to bude hodně záležet na náladě pracovníka bezpečnostní kontroly. Osobně bych volil typ stanu, na který nutně tyče nepotřebujete. 

Kabely

Pozor také na nabíjecí kabely delší, než 1 metr. Takové do letadla nepatří, stejně jako dlouhé provazy atd. 

Nože

Do příručního zavazadla můžete mít nože o délkou čepele max. 6 cm. Ale posouzení bude vždy na bezpečnostní kontrole a v praxi vám tak někdy nemusí projít ani vidlička nebo pinzeta. 

Elektronika

Elektronika naopak nesmí (nebo by alespoň neměla) do odbaveného zavazadla - berete si ji tedy vždy s sebou na palubu a navíc nabitou. Při kontrole totiž můžete být vyzvání k zapnutí přístroje - tím se dokazuje, že je to funkční a ne jen maketa plná drog. Teoreticky vám také pracovník bezpečnostní kontroly může zkontrolovat, zda v počítači nemáte nelegálně stažené filmy, ale neznáme nikoho, komu by se to stalo. 

Další články z Travel Academy