8 základních pravidel levného létání - 1. část

24.08.2019

Většina cestovatelů chce létat co nejlevněji, ale velká skupina lidí také dělá stále stejné chyby. Dnes se podíváme na první čtyři základní pravidla, která vám pomohou létat levněji. 

Letenky rezervujte 2-3 měsíce před odletem

Ideální doba rezervace se různí. Obecně lze ale říct, že nejvýhodnější je rezervovat letenky 2-3 měsíce před plánovaným odletem. 

Není pravda, že by se vyplatilo kupovat letenky na poslední chvíli. Naprostá většina letů bude v den odletu velmi drahá, protože letecké společnosti mají již pokryty náklady a něco vydělaly. Další letenky už nutně nepotřebují a naopak spoléhají na to, že pokud třeba podnikatel potřebuje na obchodní jednání do Londýna nebo Paříže, zaplatí za letenku i velkou sumu. V takových případech tedy hodně záleží na cílové destinaci. 

Jedinou výjimkou jsou v tomto případě cestovní kanceláře, které mají rezervované celé letadlo a last-minuty tak nabízejí mnohdy velmi zajímavé. 

Používejte anonymní okno

Tomuto pravidlu mnoho cestovatelů nevěří. Nechám na vás, zda to zkusíte nebo ne. 

Tohle vám asi žádná aerolinka nepřizná, ale jejich systémy dokáží poznat, které letenky hledáte. A pokud například hledáte již po několikáté stejnou destinaci, může vám ji nabízet o trochu dráž, protože ví, že tam chcete letět.

Vyhnout se tomu můžete tím, že budete vyhledávat v anonymním okně prohlížeče, který neukládá tzv. cookies a letecká společnost tak neví, kdo danou letenku hledá. 

Vyhněte se populárním termínům

Je vcelku logické, že letenky na Vánoce, Velikonoce nebo některé státní svátky budou stát víc. Letecké společnosti totiž spoléhají na to, že poletí více lidí, kteří si letenky koupí i za vyšší cenu. A mají pravdu. 

Pokud tedy nechcete letět na konkrétní akci, jako například karneval v Benátkách, zkuste si naplánovat svou cestu na nějaký "obyčejnější" termín. 

Zkuste jiný jazyk webu

Pokud už jste si zvolili letenku, zkuste se ještě, opět v anonymním okně, přepnout na jiný jazyk, respektive jinou měnu. Stává se, že letecká společnost přepočítává kurz měny méně výhodně a často se tak vyplatí zaplatit letenku třeba v Eurech nebo Librách, namísto českých korun. Rozdíl může být i několik stovek, které určitě na dovolené využijete lépe.