8 základních pravidel levného létání - 2. část

03.09.2019

Pomohly vám naše rady z prvního dílu k levnějšímu cestování? Pak se určitě podívejte na druhou sadu čtyř rad pro cestovatele, se kterými budete cestovat zase o něco levněji. 

Koukněte se po okolních letištích

Typickým příkladem mohou být letní letenky na Mallorcu. Z Prahy stojí okolo 1500 Kč, ale například z německých Drážďan se dají sehnat i za 500 Kč. Takže pro lidi, kteří bydlí v severních Čechách a nebojí se letět z Německa, je to dobrá úspora. 

Dalším příkladem může být třeba italské Bergamo, které v ČR vychází nejlevněji z Brna - letenky jsou mnohdy i pod 500 Kč, zatímco z Prahy se pod 1000 Kč dostanou málokdy. 

Lidé z Brna zase mohou dobře využít letenky z Vídně nebo Bratislavy. 

Nezapomínejte ale připočítat i cenu za dopravu do jiného města. 

Vzdálenost letiště od centra

Dejte si pozor také na to, že nízkonákladovky létají často na letiště druhé kategorie, která jsou často vzdálená od centra měst mnoho kilometrů. Jako příklad bych uvedl londýnský Stansted, který je od centra vzdálen 50 minut vlakem. Dalším typickým příkladem je  pařížské letiště Beauvais, kde trvá cesta do centra dokonce 75 minut. 

Mnohdy tak může letenka od nízkonákladovky vypadat velmi zajímavě, ale vždy si připočtěte i cenu za dopravu do centra města. Pokud tedy nechcete trávit celou dovolenou na letišti. 

Zavazadla

Zjednodušeně - pokud se vejdete do příručního zavazadla, nic neřešte. To může platit například u krátkých cest na jih Evropy v létě, kdy vám může stačit ručník, plavky a pár věcí.

Pokud se do jednoho příručního zavazadla nevejdete, můžete samozřejmě dokoupit druhé, případně odbavené zavazadlo.

Pokud už chcete zavazadla dokupovat, vyplatí se to vždy udělat už při samotné rezervaci letenek. Ačkoli půjdou zavazadla dokoupit i později, bývá u ceny přirážka i 60% a to určitě nechcete.

Mimochodem, například Ryanair nebo WizzAir vás budou po rezervaci bez dokupených zavazadel několikrát upozorňovat, že si je můžete dokoupit. Zkrátka se snaží za každou cenu zvýšit zisk.

Pokud si nejste jistí, jak velké můžete mít zavazadlo, koukněte na náš přehled leteckých společností: https://www.poznejsnamisvet.cz/letecke-spolecnosti/

Sedadla

Platí v podstatě to samé jako u zavazadel. Pokud je vám jedno, kde budete sedět, nepřiplácejte si za ně, ačkoli se letecké společnosti, zejména ty nízkonákladové, budou ze všech sil snažit vás k tomu dotlačit.

Pokud si je rezervovat chcete, udělejte tak opět už při rezervaci samotné letenky. Aerolinky vám budou nabízet sedadla i po zakoupení letenky, ale s pěknou přirážkou. 

Další články: